Május 9-12 között délvidéki kiránduláson vehetett részt a hetedik évfolyam a Határtalanul pályázat segítségével. A 48 diák 5 tanár kíséretében látogatta meg a Délvidék természeti értékeit és történelmi emlékeit.
Az első napon a Palicsi-tó szecessziós villái közt sétálgattunk, majd a zentai csata emlékhelyén elevenítettük fel a helyhez köthető magyar történelmi eseményeket.
Jártunk Adán iskolalátogatáson, ahol szívélyes fogadtatásban volt részünk. Itt az épület bemutatása után rövid kémiai bemutató és közös kísérletezés következett, majd a gyerekek a sportpályán fociztak és kosárlabdáztak a helyi hetedikesekkel. Átadtuk adományainkat, amiket a gyerekeink és családjaik, kollégáink gyűjtöttek össze (magyar nyelvű könyvek, társas- és készségfejlesztő játékok, labdák). Ezután meglátogattuk a csodálatos Aracsi Pusztatemplomot, ami mindenkit elvarázsolt. Este kűrtőskalácsot sütöttünk, majd egy fergeteges táncházban tanultunk moldvai táncokat.
Kirándulásunkat a Fruska Gora Nemzeti Parkban folytattuk, ahol egy ortodox monostort és a Redneki várat látogattuk meg. A Péterváradi Erődben, Újvidéken és a csodálatos Szabadkán is jártunk.
Túránkat a kelebiai méneslátogatással zártuk. Nagyon fáradtan, de élményekkel telve értünk haza.
Utunk során mindenhol nagy vendégszeretettel fogadtak minket, amit csodálatos volt megélni. Mindezt igyekeztünk viszonozni.
Rengeteget láttunk, tanultunk és közben nagyon jól éreztük magunkat.
Rakics Rita
Megvalósult Magyarország Kormányának támogatásával
Tanulmányi kirándulás – Határtalanul!
HAT-20-01-0578 sz. pályázat
Az idei tanévben három Határtalanul! pályázatot valósítottunk meg, melyek során két különböző időpontban kirándultak iskolánk diákjai. A pályázati támogatás elnyerésekor olyan célok megvalósítását tűztük ki magunk elé, hogy az utazás során a gyerekek megismerjék a Felvidék történelmi és kulturális emlékeit, az ott élő magyarok sorsát, életét, egyúttal fontosnak tartottuk a diákjaink toleranciaszintjének és együttműködési képességének fejlesztését is.
A világjárvány miatt az előző két tanév Határtalanul! utazásai elmaradtak, és nagy örömünkre a nyertes pályázataink által biztosított kirándulásokra idén már sor kerülhetett. Május 17-20. között a hetedik évfolyam, majd a május 31 – június 3. közötti négy napon hatvanhat diák járta be a Felvidéket. Nem kevés nehézség árán valósultak meg a kirándulások, de a hazautazást követő értékeléskor mi felnőttek is egyetértettünk abban, hogy megérte elmenni.
Mielőtt elutaztunk, tanórai és tanórán kívüli felkészülésen vettek részt a gyerekek. A kiránduláshoz szükséges ismeretekkel vértezték fel őket tanáraik történelem, osztályfőnöki, biológia, magyar irodalom és földrajzórákon. Az utazó diákok csoportmunkában kutatómunkát folytattak, majd kiselőadásokkal készültek fel a nem mindennapi élményt nyújtó utazásra, majd a felkészülési szakasz végén játékos kvízekkel tesztelhették tudásukat.
Előkészítő óra
A két buszos utazáson 130 diák és 13 kísérőtanár vett részt.
Felejthetetlen napokat tölthettünk a mai Szlovákia területén: a kirándulások nem szűkölködtek történelmi vonatkozású élményekkel és a határon túli magyarság helyzetét megismertető városlátogatásokkal. Olyan történelmileg és a magyar kultúra szempontjából fontos településeket kerestünk fel, mint Selmecbánya, Besztercebánya, Lőcse, Kassa és Eperjes – hogy egy pár úti célt kiragadjak a meglátogatott települések sorából.
Május végén utazó diákcsoport Besztercebányán
A betléri Andrássy- vadászkastélyt is meglátogattuk.
Betléren jártunk
Ugyanakkor természetjárásra is jutott időnk a négynapos kirándulások során. A Magas – Tátra természetei szépségeire a Csorba-tó és Poprádi-tó közötti túrázás során csodálkoztak rá a gyerekek. A táj gyönyörű volt, még a kiskamaszokat is annyira lenyűgözte, hogy ezt szóban meg is fogalmazták – pedig ez nem jellemző erre a korosztályra!
A Csorba-tónál
A Szlovák Paradicsomban tett túra is lenyűgöző volt – diákjainkkal a Sucha Belá szurdokban túráztunk, ahol változatos útvonalakon sétálva fedeztük fel a hegyvidék sziklás szépségét és tettük meg a tizenegy kilométeres távolságot.
Foltos szalamandra a Sucha Belaban
A Dobsinai Jégbarlangot is meglátogattuk, fantasztikus jégképződményeivel és impozáns belső termeivel méltán képezi a világ természeti örökségének a részét.
Dobsinai jégbarlang előtt
Szemet gyönyörködtető látványban volt részünk, amikor a szlovák – lengyel határfolyón, a Dunajecen tutajoztunk. Az egyórás víziút során csodálatos tájban gyönyörködhettünk és a helyi idegenvezető tutajosoktól megismerhettük a környéket.
Dunajec
A hazautazást követően a diákok beszámolót készítettek az útról. Az utolsó tanítási napon a felsősöknek kép– és videóanyaggal színesített bemutatón meséltek élményeikről.
Beszámoló óra
Reméljük, hogy jövőre is utazhatnak majd diákjaink egy ilyen csodálatos kirándulásra!
Nagyné Mózer Gabriella
osztályfőnök, az egyik kísérő tanár
Tanulmányi kirándulások
A Határtalanul! HAT- 19-01-1260 és HAT 01-1272 számú pályázatok beszámolója
HAT-20-01-0578 sz. pályázat
Nagy örömmel készülődtünk kora tavasztól a Határtalanul! tanulmányi kirándulásra, ugyanis a pandémia idején nagyon hiányzott iskolai életünkből az élményekkel teli felfedezés, országhatárainkon innen és túl is. Hetedikeseink 2022. május 17. – 20. között Szlovákia területén tettek egy csodálatos kirándulást. Az utazás a Határtalanul program keretében valósult meg, a 2018-ban elnyert két pályázat fedezte a kirándulás anyagi költségeit és biztosította a felejthetetlen élményeket 68 diákunk és a hét kísérőtanár számára.
Május 17-én két autóbusz gördült ki Budakalászról a korai órákban, ezzel elkezdődött diákjaink számára a négynapos kaland. Az első határon túli megálló a gazdag magyar történelmi vonatkozású Selmecbánya volt, ahol a Szentháromság teret, az Evangélikus Líceumot, a városházát és a Leányvárkastélyt látogattuk meg.
Selmecbánya
A buszokkal Besztercebányára utaztunk tovább, ahol a városnézés során a várnegyedet, a vártemplomot, a Thurzó-házat, a Beniczky-házat és a Mátyás-házat látogattuk meg.
Besztercebánya
Utunk Rimaszombat belvárosának megtekintésével folytatódott, majd Rozsnyóra utazunk. Városnézés közben a Ferences templomnál, illetve a Tűztoronynál álltunk meg, majd felkerestük a Kossuth szobrot is, ahol felidéztük a róla tanultakat. Késő délután Betlérre mentünk, ahol az Andrássy család pazar vadászkastélyát kerestük fel. Az élményekkel teli, fárasztó nap után Csorba településen a Hotel Rysy-ben pihentük ki az utazás fáradalmait.
Betlér
Az első napi borongós-esős időjárást követően a természet mellénk szegődött – csodás napsütéses idő kísérte az utazást. A második nap délelőttjén az úti célunk Lőcse volt, amely nemcsak Mikszáth Fekete város regényének helyszíne, hanem belvárosa az UNESCO világörökség részét képezi. Meglátogattuk a Szent Jakab templomot és megcsodálhattuk a főoltárt, amely Lőcsei Pál alkotása és a világ legszebb gótikus faoltára. Városnéző sétánk során megtekintettük a városházát és a Thurzó-házat is.
Lőcse
Ólublóra utaztunk, ahol a Poprád túloldalán emelkedő 200 m magas hegytetőn álló Lubló várát látogattuk meg. Ebben a várban raboskodott Benyovszky Móric, akinek az emlékiratait és útinaplóit Jókai Mór fordította. Ezután Késmárkra utaztunk, itt született Lám Frigyes költő, nyelvtudós, aki jelentős szerepet játszott a Szepesség irodalomtörténetében. Rövid városnézés következett: megtekintettük a Thököly várat.
Poprádi tó körhinta
A kulturális túrát természetjárás követte: egy gyönyörű gyalogtúrát tettünk a Csorba- tó – Poprad-tó útvonalon.
túra a magas-tátrában májusi hógolyózás a magas-tátrában
A harmadik napon is volt részünk szemet gyönyörködtető látványban. A reggelit követően a Világörökség részét képező Dobsinai-jégbarlangba ereszkedek le a gyerekek és kísérőtanáraik, ahol a fantasztikus látvány közepette egy rendhagyó földrajzóra keretében kaptak élménydús képet a barlang kialakulásáról és történetéről.
Dobsina Dobsinai jégbarlang
Ezután az út természetjárással folytatódott. A Szlovák Paradicsom Sucha Bela szorosában kalandos túrán vettek részt a gyerekek, ahol a környék flóráját és faunáját fedezték fel túrázás közben. A hotelhez vezető úton fáradt diákok pihentek csendben a busz üléseiben a tartalmas nap után.
Sucha Bela létrázás
A kirándulás utolsó napján Eperjesre vitték a buszok a csoportokat. A város főutcáján egész házsorok pompáznak a felső magyarországi reneszánsz stílusában, amelyet csipkézett ékes oromfalak jellemeznek. Károly Róbert király 1324-ben emelte szabad királyi város rangjára, így polgárai várfallal vehették körbe. A trianoni békeszerződésig Sáros vármegye székhelye volt. Itt született Maléter Pál ezredes, honvédelmi miniszter, az 1956-os forradalom kivégzett mártírja.
Eperjes
A kirándulás utolsó helyszíne Kassa volt, ahol sétálás közben megtekintettük a Fő utcát, a városi színházat és az Andrássy-palotát. Rákóczi rodostói házának másolatához is ellátogattunk, ahol rendhagyó történelem óra keretében felidéztük a Fejedelem szabadságharcban és magyar történelemben betöltött szerepét.
Kassa
Ezután elindultunk haza, Budakalászra. Fantasztikus élményekkel gazdagodtak diákjaink, az utazás megvalósulását köszönjük a Bethlen Gábor Alapkezelőnek, hogy iskolánk tanulói állami támogatással osztálykiránduláson vehettek részt a szomszédos Szlovákia magyarlakta területein, így személyes tapasztalatokat szerezhettek a külhoni magyarságról.
Nagyné Mózer Gabriella
osztályfőnök, az egyik kísérő tanár
Cookie name | Active |
---|